Wśród różnych rodzajów skoroszytów do cieszących się największą popularnością należą te wykonane z tworzywa sztucznego. Wyróżnia je przezroczysta przednia okładka oraz nieprzezroczysta tylna.
Zmieszczą one nawet maksymalnie dwieście arkuszy o formacie A4 czy o wymiarach 270x210 mm. Muszą one mieć jednak standardowy rozstaw dziurek, czyli osiem centymetrów. Wewnątrz okładek znajdują się wąsy i plastikowy pasek. Aby wpiąć kartki, trzeba najpierw odgiąć wąsy, zdjąć pasek, założyć na wąsy dokumenty, docisnąć paskiem i zagiąć wąsy.
Z jakiego materiału? Najczęściej stosuje się tworzywo PCV lub polipropylen. Zdecydowanie rzadziej biały lub w ekologicznych odcieniach karton. Wśród tych kartonowych na uwagę zasługują skoroszyty Elba i Donau, które są wykonywane z kartonu barwionego w masie. Zasługują one na wyróżnienie między innymi ze względu na swoje walory estetyczne. Karton nie jest przezroczysty, nie uda się nam więc zobaczyć, jaka jest wpięta do skoroszytu pierwsza kartka.
W zdecydowanej większości mamy do czynienia ze skoroszytami o pełnych okładkach. Ale do nabycia mamy także tak zwane połówkowe. Ich przednia okładka została przecięta w połowie. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wygląda prawa część arkusza, który został wpięty jako pierwszy. Praktyczne i użyteczne rozwiązania Powróćmy raz jeszcze do skoroszytów plastikowych. Większość ma jedną okładkę przezroczystą, drugą nie.
Są jednak i takie, które mogą mieć obie okładki nieprzezroczyste, jak również z obiema okładkami przezroczystymi. Wśród tych ostatnich warto zwrócić uwagę na produkowane przez firmę Bantex skoroszyty NEO. Oferta producentów skoroszytów jest bardzo szeroka. Możemy więc wybierać pomiędzy skoroszytami, które różnią się stopniem twardości, grubością, ale także materiałem, z którego je wyprodukowano
W tym ostatnim przypadku mamy do wyboru folię zmatowioną lub krystaliczną. Szeroki wybór kolorów umożliwi nam zastosowanie kolorystycznego kodu w zależności od rodzaju przechowywanych w nich dokumentów; archiwizacja będzie o wiele prostsza.